بررسی مختصر و مفید تاریخچه صفحه کلید کامپیوتر – از گذشته تا به امروز

بررسی مختصر و مفید تاریخچه صفحه کلید کامپیوتر - از گذشته تا به امروز
۵
(۱)

تاریخچه صفحه کلید کامپیوترهای امروزی با ارث بری از ماشین تحریر های قدیمی آغاز می شود و امروز در ایران تایپ ما در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد. کریستوفر لاتام شولز، کسی بود که در سال ۱۸۶۸، ماشین تحریر مدرن را ثبت اختراع کرد. در زمان کوتاهی، شرکت رمینگتون در سال ۱۸۷۷ فروش انبوه اولین ماشین تحریر را آغاز کرد. بعد از چند سری توسعه فناوری، ماشین تحریر به آرامی تبدیل به صفحه کلیدهای رایانه‌ای شد که انگشت های شما به خوبی با آن آشناست.

صفحه کلید رایانه کورتی (QWERTY)

چندین افسانه در مورد توسعه طرح صفحه کلید QWERTY وجود دارد که امروزه فرصت‌های شغلی یک تایپیست در فضای مجازی را فراهم آورده است، این صفحه کلید در سال ۱۸۷۸ توسط شولز و همکارش جیمز دنزمور ثبت اختراع شد و همچنان محبوب ترین طرح بر روی دستگاه های الکتریکی در دنیای انگلیسی زبان است. نکته جالب اینکه شولز این طرح را برای غلبه بر محدودیت های فیزیکی فناوری ماشینی در آن زمان توسعه داده بود. در آن زمان ماشین نویس ها یک کلید را فشار می دادند، که باعث فشار به یک چکش فلزی می شد که در یک حرکت منحنی وار بالا می آمد و با یک ضربه نوار جوهری آن علامتی بر روی کاغذ می گذاشت و به جای خود بر می گشت. جداکردن کلماتی که بیشتر با هم به کار می روند، گیر کردن مکانیسم ماشین را کاهش می داد.

بررسی مختصر و مفید تاریخچه صفحه کلید کامپیوتر - از گذشته تا به امروز

به موازات افزایش فناوری، طرح های دیگری از صفحه کلیدها اختراع شدند که ادعا داشتند موثرتر هستند، مثل صفحه کلید Dvorak  که در سال ۱۹۳۶ عرضه شد. اگرچه این صفحه کلید امروز هم کاربران تخصصی خود را دارد، اما جامعه کوچکی باقی ماندند در مقایسه با کسانی که از طرح اصلی صفحه کلید QWERTY  استفاده می کردند. صفات “به اندازه کافی موثر” و “به اندازه کافی آشنا” که به صفحه کلید QWERTY نسبت داده شده بود اجازه هر گونه تبلیغی از سوی رقبا را می گرفت.

پیشرفت های اولیه فناوری صفحه کلید رایانه

یکی از اولین پیشرفت های فناوری صفحه کلید اختراع دستگاه تله تایپ بود. دستگاهی که همچنین به اسم تله پرینتر هم معروف است، فناوری آن از نیمه های قرن ۱۹ موجود بود و بوسیله چند مخترع مانند دیوید ادوارد هیوز، امیا بائودوت، دونالد مورای، چارلز کروم و ادوارد کلین اشمیت توسعه پیدا کرد. اما به لطف تلاش های چارلز کروم در سال های ۱۹۰۷ تا ۱۹۱۰ بود که دستگاه تله تایپ قابلیت استفاده همگانی را پیدا کرد.

بررسی مختصر و مفید تاریخچه صفحه کلید کامپیوتر - از گذشته تا به امروز

در سال های دهه ۳۰ میلادی قرن بیستم، مدل های جدیدی از صفحه کلید معرفی شدند که فناوری ورودی و چاپ ماشین تحریر را با فناوری ارتباطی تلگراف ترکیب کرده بودند. سیستم های پانچ کارت نیز با دستگاه ماشین تحریر ترکیب شده بودند و ماشین پانچ از ترکیب آن ها ساخته شد. این سیستم ها پایه اولیه ماشین های جمع زنی (ماشین حساب های اولیه) بودند، که به شکل گسترده ای از لحاظ تجاری موفق بودند. تا سال ۱۹۳۱، شرکت IBM به اندازه یک ملیون دلار از این ماشین های جمع زنی فروخته بود. از فناوری ماشین پانچ در طراحی نسل اول رایانه ها استفاده می شد، از جمله رایانه انیاک (ENIAC) در سال ۱۹۴۶، که از یک دستگاه کارت پانچ خوان به عنوان ورودی و خروجی استفاده می کرد.

بررسی مختصر و مفید تاریخچه صفحه کلید کامپیوتر - از گذشته تا به امروز

در سال ۱۹۴۸، رایانه دیگری به نام بیناک (BINAC) از یک ماشین تحریر الکترومکانیک کنترل شده استفاده می کرد تا داده ها را مستقیما بر روی نوار مغناطیسی وارد کند، تا نتایج چاپ و اطلاعات را وارد رایانه کند. ماشین تحریر الکتریکی پدیدار شده، بعدها باعث پیشرفت فناوری ترکیبی بین ماشین تحریر و رایانه ها شد.

پایانه نمایش تصویری

تا سال ۱۹۶۴،MIT ، Bell Labratories و جنرال الکتریک با هم همکاری می کردند تا کامپیوتری به نام مولتیکس (Multics) خلق کنند، که یک سیستم چند کاربره و اشتراک زمانی بود. این سیستم توسعه رابط کاربری جدیدی که به آن پایانه نمایش تصویری می گفتند را تشویق می کرد، که فناوری لوله اشعه کاتدی که در تلویزیون ها به کار می رفت را با طراحی ماشین تحریر الکتریکی ترکیب کرده بود. این به کاربران رایانه اجازه می داد که برای اولین بار بتوانند بر روی صفحه نمایش ببیند، دارند چه حروفی را تایپ می کنند که کار نوشتن، ویرایش و حذف متن را ساده تر می کرد. همچنین برنامه نویسی و استفاده از رایانه ها نیز ساده تر می شد.

بررسی مختصر و مفید تاریخچه صفحه کلید کامپیوتر - از گذشته تا به امروز

محرک الکتریکی و وسیله های دستی

صفحه کلیدهای ابتدایی رایانه ها هم بر اساس ماشین تله تایپ و هم بر اساس ماشین پانچ بنا شده بودند. اما مشکل در اینجا بود که گام های الکترومغناطیسی زیادی باید برای انتقال اطلاعات بین کامپیوتر و صفحه کلید طی می شد که کارها را کند می کرد. با فناوریVDT  و صفحه کلید الکتریکی، اکنون صفحه کلید ها می توانستند محرک های الکتریکی را مستقیما به رایانه بفرستند و در وقت صرفه جویی کنند. در سال های پایانی دهه ۷۰ و آغازین دهه ۸۰، همه رایانه ها از صفحه کلید الکترونیک و فناوریVDT  استفاده می کردند.

در دهه ۹۰ میلادی، دستگاه هایی که در دست جا می شدند و همراه شما محاسبات را انجام می دادند به مشتریان معرفی شدند. اولین نوع این دستگاه هاHP95LX  بود، که در سال ۱۹۹۱ توسط شرکت هیولت پاکارد روانه بازار شد. این دستگاهی بود که به حالت صدفی باز و بسته می شد و به اندازه ای کوچک بود که در دست جا بشود. اگرچه هنوز در آن زمان رایانه ها هنوز طبقه بندی نشده بودند، اماHP95LX  اولین دستیار دیجیتال شخصی (PDA) بود. این دستگاه یک صفحه کلید  QWERTY کوچک برای ورود متن داشت، اگرچه تایپ لمسی بخاطر اندازه کوچک آن تقریبا غیر ممکن بود.

بررسی مختصر و مفید تاریخچه صفحه کلید کامپیوتر - از گذشته تا به امروز

رایانه های قلمی

در حالیکه PDA آغاز به اضافه کردن وب و دسترسی به پست الکترونیک، پردازشگر کلمات، صفحه گسترده ها، برنامه ریزی شخصی و سایر برنامه های رایانه ای می‌کرد، فناوری ورود با قلم معرفی شد. نسل اول قلم های ورودی در اوایل دهه ۹۰ ساخته شد، اما این فناوری آنقدر قدرتمند نشده بود که بتواند به طرز موثری دستخط را شناسایی کند. صفحه کلیدها متن های قابل خواندن توسط ماشین (ASCII) تولید می کنند که یک ویژگی لازم برای شاخص سازی و جستجو کردن با استفاده از فناوری کاراکتر هم زمان است. دستخط بدون فرآیند تشخیص کلمات فقط “جوهر دیجیتال” تولید می‌کند، که در بعضی از برنامه کار می‌کند، اما به حافظه بیشتری برای ذخیره شدن نیاز دارد و قابل خواندن توسط ماشین نیست. بسیاری از نمونه های اولیه دستیار دیجیتال شخصی(GRidPad, Momenta, Poqet, PenPad)  در نهایت نتوانستند به طور تجاری وارد بازار بشوند.

پروژه نیوتون شرکت اپل در سال ۱۹۹۳ بسیار گران بود و فناوری تشخیص دستخط آن بسیار ضعیف عمل می کرد. گولدبرگ و ریچاردسون، ۲ محقق در شرکت زیراکس در پالو آلتو، یک سیستم ساده شده از ضربات قلم ابداع کردند که آن را “Unistrokes” نامیدند. این فناوری نوعی کوتاه سازی بود که هر حرفی در زبان انگلیسی را به یک ضربه مخصوص تبدیل کرده بودند تا کاربر بتواند از آن به عنوان ورودی دستگاه استفاده کند. پالم پیلوت، که در سال ۱۹۹۶ روانه بازار شد، به یک موفقیت فوری تبدیل شد که فناوری گرافیتی بود. این فناوری به الفبای لاتین نزدیک تر بود و شامل راهی برای ورود حروف کوچک و بزرگ بود. دیگر محصولات بدون صفحه کلید آن زمان MDTIM بود که بوسیله پویکا ایسوکوسکی معرفی شد و JOT که توسط مایکروسافت معرفی شد.

چرا صفحه کلیدها هنوز وجود دارند؟

مشکل تمام این فناوری ها این است که گرفتن اطلاعات فضای زیادی اشغال می کند و دقت بسیار کمتری نسبت به صفحه کلیدهای دیجیتال دارد. در حالیکه دستگاه های همراه مانند تلفن های هوشمند محبوب تر می شدند، قالب های بسیار متفاوتی به عنوان الگو امتحان می شدند؛ این بار مساله این بود کلیدها چقدر کوچک شوند که دقیق باشند. یکی از محبوب ترین راه حل ها “صفحه کلید روی صفحه بود”.

صفحه کلید روی صفحه تشکیل شده از یک قسمت دیداری بر روی صفحه دستگاه و یک فناوری صفحه لمسی درونی است که ورود متن با زدن ضربه بر روی کلید مربوط با انگشت یا قلم سوزنی است. صفحه کلید روی صفحه هنگامی که به آن نیاز نباشد از روی صفحه محو می شود. طرح صفحه کلید QWERTY در اغلب آن ها استفاده می شود، اما طرح های دیگری نیز هستند، مانند صفحه کلیدهایFITALY, Cubon, OPTI  به اضافه صفحه کلیدهای ساده که لیستی از حروف الفبا هستند.

فناوری تایپ با انگشت شست در صفحه کلید ها

با پیشرفته شدن فناوری تشخیص صدا، توانایی های این فناوری نیز به این دستگاه های کوچک اضافه شد تا قدرتمند تر شوند، اما نه اینکه جایگزین صفحه کلید روی صفحه شوند. لایه بندی صفحه کلیدها وقتی که وارد کردن اطلاعات شامل فرستادن متن شد، به تغییرات ادامه داد؛ متن به سادگی توسط یک صفحه کلید QWERTY بر روی صفحه وارد می شد، اگر چه تلاش هایی صورت گرفت تا فناوری تایپ با انگشت شست هم توسعه پیدا کند، مانند صفحه کلید KALQ، یا طرح صفحه ۲ بخشی که به عنوان یک برنامه در دستگاه های اندرویدی در دسترس است.

بررسی مختصر و مفید تاریخچه صفحه کلید کامپیوتر - از گذشته تا به امروز

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

Average ratingمیانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۱

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

به ما کمک کنیم این پست را بهبود بدیم

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *