آموزش ۲ روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

آموزش 2 روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

آیا رفرنس دهی در ورد (Word) امکان پذیر است؟ در برنامه مایکروسافت ورد شما می‌توانید به طور خودکار از منابعی که برای نوشتن مقاله استفاده می‌کنید رفرنس ایجاد کنید. هر بار که شما یک استناد جدید ایجاد می‌کنید ورد به طور خودکار این منبع را براساس فرمت MLA، APA و غیره نمایش می‌دهد. به طور مثال با انتخاب APA: در متن نام نویسنده و بعد تاریخ انتشار مقاله یا کتاب و با انتخاب Harvard: ابتدا نام و بعد سال انتشار کتاب یا مقاله نمایش داده می‌شود. شما باید حتما به استایل توجه داشته باشید.

رفرنس دهی در ورد

در این مقاله ۲ روش رفرنس نویسی در برنامه word را به صورت مرحله به مرحله به شما عزیزان آموزش می‌دهیم. با ما همراه باشید..

روش اول نوشتن رفرنس و درج منابع در ورد

برای رفرنس دهی در ورد باید از سربرگ References استفاده کنیم، پس به این سربرگ بروید و به گروه Citations & Bibliography نگاه کنید حالا روی فلش کناری ابزار Style کلیک کنید.

آموزش 2 روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

 

حالا استایلی که برای اسناد و منبع استفاده می‌کنید را انتخاب کنید. در انتهای جمله یا عبارتی که می‌خواهید نقل‌قول باشد کلیک کنید. Insert Citation را انتخاب و بعد Add New Source را انتخاب کنید. در پنجره Create Source شما باید اطلاعات مقاله یا کتابی که استفاده می‌کنید را وارد کنید. در قسمت Type of Source  شما باید مشخص کنید که منبع شما کتاب است یا مقاله است یا گزارش یا غیره.

 

آموزش 2 روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

 

با انتخاب گزینه Show All Bibliography Fields پنجره زیر نمایش داده خواهد شد.

آموزش 2 روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

 

باید تمام فیلدهای ستاره‌دار را پر کنید به عنوان مثال، عنوان، نام ژورنال، سال انتشار، صفحه، محل انتشار، نام نویسنده و … . بعد دکمه OK را کلیک کنید. وقتی این مراحل را انجام دادید اگر گزینه Insert Citation را انتخاب کنید نقل‌قول به لیست اضافه شده است. حالا هر وقت می‌خواهید به این رفرنس اشاره کنید کافییست به انتهای متن بروید و روی نقل‌قولی که ایجاد کرده‌اید کلیک کنید.

نحوه ایجاد رفرنس منابع در انتهای سند ورد

اگر می‌خواهید منابع خود را به صورت یکجا در انتهای سند بیاورید، در انتهای سند و در یک صفحه خالی کلیک کنید بعد به سربرگ References بروید سپس در گروه Citations & Bibliography group ابزار Bibliography را کلیک کنید و از منوی ظاهر شده Insert Bibliography را انتخاب کنید. حالا مانند فهرست محتوای، لیست رفرنس‌ها به آخر سند ورد شما اضافه می‌شود.

آموزش 2 روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

روش دوم آموزش نحوه رفرنس دهی در ورد با ENDNOTE

علاوه بر روش بالا شما می‌توانید از برنامه EndNote (اندنوت) برای رفرنس دهی در ورد استفاده کنید. این برنامه توسط شرکت تامسون روترز ساخته شده است وقتی که شما این برنامه را نصب می‌کنید یک سربرگ به برنامه وردتان و همچنین آیکن برنامه به صفحه دسکتاپ اضافه خواهد شد. با اجرای برنامه با صفحه زیر روبرو خواهید شد.

 

آموزش 2 روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

 

اگر قبلا کتابخانه‌ای ساخته باشید برای باز کردن آن باید Open an Existing Library را انتخاب کنید در غیر این صورت باید با انتخاب گزینه دوم یعنی Create a new Literary  اقدام به ساخت یک کتابخانه جدید کنید. با انتخاب گزینه دوم صفحه‌ای مانند زیر به شما نمایش داده می‌شود که باید نام و محل ذخیره سازی کتابخانه خود را مشخص کنید و دکمه Save را کلیک کنید.

سپس پنجره دیگری مثل عکس پایین برای شما باز می‌شود که باید یا از کلیدهای میانبر Ctrl+N استفاده کنید و یا روی آیکن New Reference  که به شکل یک علامت به علاوه سبز رنگ است کلیک کنید تا بتوانید وارد صفحه‌ای شوید که رفرنس‌ها را در آن اضافه کنید.

آموزش 2 روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

 

در این مرحله شما مانند روش ۱ که توضیح دادیم اطلاعات کتاب، مقاله، ژورنال و… را به صورت دقیق باید وارد کنید. حالا در برنامه ورد مکان نما را به مکانی که می‌خواهید رفرنس ایجاد کنید ببرید و کلیک کنید. به سربرگ EndNote بروید و از گروه Citations ابزار Go To Endtone را انتخاب کنید.

آموزش 2 روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

با کلیک ابزار Go To Endtone وارد برنامه اندنت می‌شوید. استایل رفرنس نویسی را مشخص کنید.

آموزش 2 روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

و رفرنس خود را انتخاب کنید.

آموزش 2 روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

 

مجددا به برنامه ورد برگردید و سربرگ EndNote را انتخاب کنید و بعد روی ابزار Insert Citation کلیک کنید از منوی ظاهر شده با انتخاب گزینه Insert Selected Citation رفرنس به انتهای فایل ورد اضافه خواهد شد.

آموزش 2 روش کاربردی رفرنس دهی در ورد (Word)

 

برنامه اندنت دارای قابلیت‌های بسیار زیاد دیگری است به طور مثال شما می‌توانید کتابشناسی را از اینترنت دانلود و داخل برنامه ایمپورت کنید یا به صورت آنلاین برای رفرنس‌های مورد نظر خود جستجو کنید و اطلاعات را وارد اندنت کنید.

مقالات مرتبط:

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

Average ratingمیانگین امتیاز / ۵. میزان امتیاز

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

به ما کمک کنیم این پست را بهبود بدیم

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *