آموزش ۴ روش ساده درج نیم‌فاصله در ورد

۵
(۱)

اگر شما یک تایپیست یا یک مترجم هستید باید بدانید که برای روان خوانده شدن متن‌هایی که تایپ می‌کنید، باید علائم نگارشی را رعایت کنید. یکی از این علائم “نیم‌فاصله” است. اما نیم‌فاصله در ورد چیست؟ نیم‌فاصله در واقع نصف فاصله است. شما هنگام تایپ کردن کلید Space صفحه کلید را فشار می‌دهید یک فاصله ایجاد می‌شود. به طور مثال ما عبارت ایران‌تایپ را مثال می‌زنیم:

  • وقتی شما بین کلمات Space می‌زنید = ایران تایپ
  • وقتی که شما نیم‌فاصله وارد می‌کنید = ایران‌تایپ

در زبان فارسی بسیاری از عبارات هستند که نیاز به تایپ نیم‌فاصله دارند به طور مثال:

  • علامت “ها” جمع: متن‌های تایپ شده
  • علامت “می” و “نمی” فعل مضارع: تایپ می‌کنید
  • “ی” اضافه: جمله‌ی تایپ شده
  • پسوند فعل‌ها: تایپ شما را دیده‌ام
  • کلمه‌های چند بخشی: تایپ کلمات ‎چند‌بخشی و تک‌بخشی

در اکثر مقالات و پایان نامه‌های دانشگاهی، سایت‌های آموزشی و غیره رعایت نیم‌فاصله الزامیست. پس برای شما تایپیست یا مترجم عزیز روش‌های تایپ نیم‌فاصله را در ادامه آموزش خواهیم داد.

نحوه درج نیم‌فاصله در ورد از طریق صفحه کلید

ساده‌‌ترین روش استفاده از نیم‌‌فاصله در ورد استفاده از کلیدهای میانبر است. شما با گرفتن دکمه‌های “Ctrl” و “–” ­­می‌توانید نیم‌فاصله ایجاد­ کنید. توجه ­کنید که در این روش و روش‌های دیگری که توضیح خواهیم داد، نباید از دکمه‌های قسمت ماشین حساب استفاده کنید. پس دکمه “–” زیر دکمه‌های تابع را باید فشار دهید.

اگر نیم‌‌فاصله ای که با این روش ایجاد شده است را به طور مثال در محیط‌های دیگر مانند پاورپوینت، اکسل، وردپرس و غیره کپی کنید این نیم‌فاصله به علامت “–” تغییر پیدا می­‌کند. برای حل این مشکل باید همزمان از کلیدهای Ctrl+Shift+2 استفاده کنید.

نحوه درج نیم‌فاصله در ورد

روش دیگری که برای درج نیم‌فاصله می‌توانید استفاده کنید این است که تا زمانی که به نیم‌فاصله احتیاج ندارید متن خود را تایپ کنید، هنگامی که به نیم‌فاصله رسیدید به سربرگ Insert بروید و از ابزار Symbol گزینه More Symbols را کلیک کنید.

آموزش روش‌های درج نیم‌فاصله در ورد

 

حالا در پنجره جدیدی که باز خواهد شد به سربرگ Special Characters را انتخاب کنید و روی Optional Hyphen را انتخاب کنید و روی دکمه Insert کلیک کنید تا نیم‌فاصله درج شود و بقیه متن خود را تایپ کنید.

آموزش روش‌های درج نیم‌فاصله در ورد

نحوه درج نیم‌فاصله در ورد با استفاده از صفحه کلید فارسی

کیبوردهای استاندارد فارسی به صورت پیش‌فرض نیم‌فاصله دارند و می‌توانید با فشار دادن دکمه‌های “Shift”+”Space” نیم‌فاصله را در ورد درج کنید. صفحه‌کلید استاندارد فارسی ۲۹۰۱ ISIRI دانلود کنید، برای فعالسازی این کیبورد در ویندوز۷ باید به مسیر زیر بروید:

Control Panel > Region and Language > Keyboard and Language > Change Keyboard

برای فعال‌سازی صفحه‌کلید استاندارد فارسی در ویندوز۱۰ کافی است که در سمت چپ نوار پایین صفحه، زبان مورد نظر را فارسی انتخاب کنید.

نحوه حذف نیم‌فاصله در فایل ورد

ممکن است کارفرمایی پیدا شود که از شما بخواهد نیم‌فاصله‌هایی که ایجاد شده را حذف کنید. برای انجام اینکار دکمه‌های “Ctrl”+”H” را فشار دهید تا پنجره Find and Replace باز شود:

آموزش روش‌های درج نیم‌فاصله در ورد

 

در کادر Find what شما باید  o^ را به صورت پشت سر هم وارد کنید و در کادر Replace with دکمه فاصله صفحه کلید را فشار دهید و در آخر دکمه Replace All را کلیک کنید تا تمام نیم‌فاصله‌ها حذف و جای خود را به فاصله دهد.

اگر شما مسئول تایپ یا ترجمه کارفرمایتان در یک سایت فریلنسری هستید برای جلب رضایت و تشویق آن‌ها برای مراجعات بعدی، باید نیم‌فاصله را به خوبی رعایت کنید. امیدواریم مقاله امروز ایران‌تایپ برای شما مفید و کاربردی واقع شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

Average ratingمیانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۱

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

به ما کمک کنیم این پست را بهبود بدیم

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *